reklama

Sila nájomnej zmluvy

Na čo vlastne existujú písomné zmluvy? Ak by so obe strany povedali podmienky len na "dobré slovo", mohlo by to byť ľahko zneužité a ako by sa tá druhá strana bránila? Asi nijak. Tak si radšej spravme zmluvu písomnú, podpísanú oboma stranami, ktoré sa na niečom dohodli a - čo je napísané, to platí. Ale čo ak to nie je vždy samozrejmé?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)
Obrázok blogu

Cez leto sme si s partiou hľadali bývanie v Brne. Najlepšie bolo nájsť byt v lokalite, ktorá nie je úplne zastrčená na periférii mesta a tiež by nájom nemusel byť tak vysoký. Pochodilo sa mnoho bytov, pozrelo sa mnoho internetových stránok. Jedna z ponúk bol mezonet v celkom dobrej lokalite, asi 15 minút šalinou (električka) od centra. Problém bol v tom, že jeho cena bola 13.000 Kč na mesiac. Tá cena nie je v Brne vysoká, ale sme štyria a škola je prednejšia ako zárobková činnosť. A tak sa hľadalo ďalej. Len tak náhodou sme ale znovu zablúdili na stránku realitky, ktorá ten byt ponúkala a cena už bola upravená na 9.000 Kč. Tak sme to aj zobrali. Byt bol určený pre 4 až 5 ľudí. Energie v cene nie sú započítané, tie si platíme sami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôvod, prečo tá cena padla bol, že je to síce veľký dvojposchodový byt, ale má jednu hlavnú miestnosť, ktorá je spojená s kuchyňou a potom už len izbu na poschodí. V skratke, ľudia, ktorí by bývali na prízemí bytu by nemali súkromie, nakoľko tam nie sú dvere a "izbu" by mali spojenú s kuchyňou. Keď sme sa nasťahovávali do bytu, bolo tam postelí 5, no keďže sme boli štyria a majiteľ bytu tú posteľ potreboval pre iný byt, tak si ju zobral. To nám tak nevadilo. Existovala tu slovná dohoda s majiteľom, že ak by sa nasťahoval piaty človek, on posteľ zoženie. Dokonca aj v nájomnej zmluve existuje článok, kde sa píše vybavenie bytu a uvádza sa tam počet posteľí - 5. A tiež, že nájom sa v priebehu doby, na ktorú je zmluva vystavená nemôže meniť. Už človek čo číta možno tuší, kam to smeruje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tak to zatiaľ zhrniem. Sme štyria, platíme 9000Kč/mesiac za nájom bytu (nie za počet osôb, ktoré v ňom bývajú) a máme dohodu, čo sa týka postele. Necelý mesiac po nasťahovaní nás ale čaká zmena - jeden náš ďaľší kamarát, nech už z akéhokoľvek dôvodu, sa musí odsťahovať zo svojho pôvodného bývania a hľadá miesto práve v našom veľkom byte. My ho medzi seba berieme, no musíme túto skutočnosť aj podľa zmluvy ohlásiť majiteľovi a ten podľa zmluvy zaobstará piatu posteľ. Pripomeniem, že keď sme sa štyria nasťahovávali do bytu, nájom bol nastavený na 9000 Kč bez ohľadu na to, či budeme štyria, alebo piati. Teraz však keď oznamujeme majiteľovi dopredu, čo chystáme, oznamuje nám, že by týmpádom rád zvýšil nájom o 1000 korún. Posteľ samozrejme prinesie, ale už nechce 9.000, ale 10.000 Kč. Stále to nie je veľa a ako jednotlivci budeme platiť stále menej ako za internát, aj tak to nie je fér, že od nás majiteľ chce 1000 Kč navyše. Veď všetky energie si platíme sami a byt bol originálne ponúkaný pre 4 až 5 osôb.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď sa ho snažíme všetci kontaktovať, ochotne prišiel na byt a samozrejme slušne sa rozprávame o tom, že by sme neradi platili väčší nájom a hlavne preto, lebo sme sa tak nedohodli a nájomná zmluva je v náš prospech. Majiteľ vyťahuje takú kartu z rukáva, že sa bojí, že ak po mesiaci prišiel piaty človek, koľko by ich ešte mohlo prísť potom? A byt by úplne inak vyzeral ako keď ho používajú 4 osoby a 9 osôb... (to som ho citoval). A tak treba zvýšiť nájom aby sa takému niečomu zamedzilo. Je márne mu hovoriť, že také úmysly nemáme. Tiež sa my pýtame jeho, akú záruku máme my, že nebude chcieť niekedy, napríklad o rok, zvýšiť nájomné? Tiež takú záruku nemáme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Máme v ruke zmluvu (uzavretú na jeden rok), ktorá hrá v náš prospech, za nami realitnú agentúru s právnikom. Majiteľ však má ešte jedno eso, ktorým to celé zaklincuje. "Môžeme sa rozprávať aj cez realitku, ale predpokladám, že si nechcete hladať o rok nový privát, platiť provízie a sťahovať sa znovu". Má pravdu. V tomto byte chcem ja osobne zotrvať minimálne do konca štúdia (2 roky), jeden zo spolubývajúcich pracuje na part-time v celkom solídnej práci....

Na záver - máme zmluvu, s ktorou by sme si vyhádali cenu 9000 Kč za 5 osôb, lebo tak to aj má byť. Cena o 1000 Kč väčšia nie je až taký problém, ale máme tu princíp, ktorý je porušený. Na strane druhej, je nám jasné, že o rok by majiteľ nepristúpil k predĺženiu zmluvy o ďaľší rok a my by sme si hľadali nové bývanie.

Záver aj pre nás bude taký, že akceptujeme novú, zvýšenú sumu, k zmluve sa napíše dodatok a budeme radi, že budeme môcť bývať aj naďalej v tomto byte. A aj keď máme písomnú zmluvu riadne spísanú, dá sa robiť aj niečo iné ako ju porušiť v náš neprospech?

Tomáš Lacika

Tomáš Lacika

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

čo ťa nezabije, to ťa urobí menším (super mario) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu