reklama

Do Ugandy - časť piata

Posledná časť môjho blogu o perle Afriky. Predošlé časti boli o národných parkoch a zvieratách, ktoré žijú v nich, alebo v ich okolí. Táto časť bude venovaná najmä hlavnému mestu - Kampale.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Mesto je už menej vábne, ako z diaľky, tak aj zblízka. Ako som už aj písal v prvom blogu, Kampala má údajne 2,5 milióna obyvateľov, no pri pohľade do ulíc má človek pocit, že už všetkých 2,5 milióna videl na prvých troch hlavných uliciach. 

Prichádzame na veľký kruhový objazd na ktorom je zápcha. Nad kruhovým objazdom na lampách stoja bociany Marabu. Marabu sa prechádzajú aj po "chodníkoch" a stoja aj na okolitých zopár stromoch. Všade sú Boda-Boda a Matatu.

Čo som teraz povedal?

Boda-Boda sú motorky, ktorých je v meste na stotisíce. je to najlacnejší a najriskantnejší spôsob prepravy ľudí v meste (a v podstate všade v krajine). Názov pochádza zo slov "border-border" (hranica-hranica), lebo ako sme dostali vysvetlené, motorky sa začali uplatňovať ako prostriedok hromadnej dopravy najprv na území "nikoho" medzi hranicou jedného a druhého štátu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Matatu je niečo medzi autobusovou dopravou a taxíkom. Je to dodávka, ktorá podľa papierov pojme 14 ľudí, no obvykle ich v nej vidno aj dvadsať. V Kampale je zopár stanovíšť s týmito "taxíkmi". Funguje to asi tak, že vy kričíte kam chcete ísť a vodič Matatu kričí kam ide. Ak sa vaše záujmy stretnú, dohadujete sa na cene, nasadáte a čakáte kým sa naplní.

Chaos v doprave v Kampale. Je tam vidieť Matatu a aj Boda-Boda.
Chaos v doprave v Kampale. Je tam vidieť Matatu a aj Boda-Boda. (zdroj: Tomáš Lacika)

To tvorí základ hromadnej dopravy v meste. Pravidelný druh prepravy s plánom trasy a dodržiavaním času tu neexistuje. Medzi väčšími mestami existuje autobusová doprava podobná tej akú poznáme my, výnimkou že je preplnená zvyčajne viac ako tá naša. Samozrejme, dajú sa tu zohnať taxikári, z ktorých má minimum počítadlá a aj tu sa cena zjednáva vopred. Je to samozrejme najdrahší spôsob prepravy po meste. Keď je ešte človek viditeľne cudzí, tak sa nastavuje automaticky vyššia cena a ťažko to ide zjednať. Teda minimálne mne to prišlo ťažké.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ubytovať sa za normálny peniaz bolo pomerne ťažké. Vyskúšali sme jeden hotel, ktorý bol síce čistý, ale bol na okraji mesta a bol napojený na generátor. Ten generátor bol priamo pod naším oknom a navyše asi pokazený, lebo hotel zhasínal častejšie než bol pripojený. Aby toho nebolo málo, na večeru sme čakali v reštaurácii hodinu a 15 minút. Raňajky domrvili tiež a priniesli niečo úplne iné ako sme chceli. Pritom sme boli jediní čo vtedy práve raňajkovali.

Tak sme sa odhlásili a nechali si zavolať taxík. Taxikár nás zobral k hotelu do ktorého sme chceli ísť. Našťastie sme mali GPS a offline mapy a teda som mohol sledovať kadiaľ nás vezie. Nevedel kam ide a tak som ho inštruoval. No keď išiel presne opačne a hovoril som mu že ide opačne a nemá tak ísť, tak len prikyvoval a išiel ďalej. Bolo mu potrebné opakovať 10 krát to isté a s prísnejším hlasom aby to pochopil. A to nebol jediný.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V meste toho nie je až tak veľa na pozeranie okrem prezidentského paláca, zopár pomníkov a islamskej mešity. Tá bola postavená vďaka Kaddáfimu, ktorý tam nechal vybudovať viac vecí. Mešita je veľká, hovoria že najväčšia vo východnej Afrike. Išli sme práve do nej, obzrieť si ju.

Mešita v Kampale aj s minaretom, z ktorého je skvelý výhľad na celé mesto
Mešita v Kampale aj s minaretom, z ktorého je skvelý výhľad na celé mesto (zdroj: Tomáš Lacika)

Pán, ktorý nás sprevádzal bol veľmi milý, prečítal aj niečo z koránu, povedal nám zvyklosti a keď sme vyšli na minaret, poučil nás aj o meste a jeho histórii. Poukazoval nám navyše kde čo je. Kampala sa rozprestiera na kopcoch. Na každom z nich je dôležitý objekt, napríklad mešita, kresťanský kostol alebo synagóga. Povedal nám, že sa snažia všetci žiť v mieri bez rozdielu viery a z každého svätostánku vidieť na ten druhý.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Mešita v Kampale zvnútra
Mešita v Kampale zvnútra (zdroj: Tomáš Lacika)

Keď sme si vyšli množstvo schodov až na vrchol minaretu, videli sme celé mesto.

Schody vo vnútri minaretu
Schody vo vnútri minaretu (zdroj: Tomáš Lacika)

Centrálna časť mesta sa volá Nakasero (v preklade "košík" - nákupný). Je tam veľa administratívnych budov a zopár luxusných hotelov. Za touto štvrťou je "Kololo". Tam sídlia ambasády a pekné domy ohradené vysokými múrmi že ich ani vidieť nie je. Teda niečo ako prechádzka historickým centrom akú poznáme u nás tam neexistuje. Historická Kampala je práve tam, kde je postavená mešita.

Kampala z minaretu. V popredí časť Nakasero a za ňou v stromoch ukrytá prominentná Kololo. Nad mestom sa vznáša ... smog...
Kampala z minaretu. V popredí časť Nakasero a za ňou v stromoch ukrytá prominentná Kololo. Nad mestom sa vznáša ... smog... (zdroj: Tomáš Lacika)
Chaos na ulici číslo dva...
Chaos na ulici číslo dva... (zdroj: Tomáš Lacika)
Mešita v Kampale
Mešita v Kampale (zdroj: Tomáš Lacika)

Asi 60 kilometrov od Kampaly je mesto ktoré sa volá Jinja. Hovorí sa že to je centrum adrenalínových športov a atrakcií. Najlepšie vo východnej Afrike. Aj tam sme mali plán ísť, ale práve počas našej návštevy tam vypukli nepokoje a musela tam zasahovať armáda. Tak sme si povedali, že netreba riskovať. Je tam ale čo vidieť a to z dôvodu, že tam začína rieka Níl. 

Krajina má prezidenta generála, ktorý si sedí na "tróne" už cez tridsať rokov. Jeho moc pomaly slabne, ale chce sa tam držať až do konca. Nedávno sa iný generál, prezidentova pravá ruka, dal k opozícii. O pár týždňov na to zomrel na služobnej ceste v Dubaji. Teórie sa začali bleskovo šíriť a práve toto rozpútalo nepokoje.

Okrem mesta Jinja sa dá ale v okolí hlavného mesta ísť aj do mesta Entebbe, v ktorom je medzinárodné letisko). Tam sa dá pozrieť botanická záhrada, alebo ZOO. Je tam aj mnoho pláží, keďže mesto je na poloostrove obklopenom jazerom Lake Victoria. Je to aj východzí bod pre pozorovanie vtáctva ktoré žije na ostrovoch na jazere. Jeden ostrov je plný zachránených šimpanzov. Teda aktivít je plno, ale treba mať plnú peňaženku.

Ak sa fotky páčili, budem rád ak na nejakú z nich kliknete, presmeruje Vás na moje facebookové stránky na ktorých postupne uverejňujem viac fotiek z tohto výletu v Ugande.

Ďakujem

Tomáš Lacika

Tomáš Lacika

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

čo ťa nezabije, to ťa urobí menším (super mario) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu