Do Ugandy - časť prvá

Autor: Tomáš Lacika | 26.9.2015 o 14:50 | (upravené 27.9.2015 o 9:43) Karma článku: 6,08 | Prečítané:  1594x

Ugande sa hovorí perla Afriky. Príroda je ozaj krásna. Zaujímavá je najmä svojou rozmanitosťou. Na malom kúsku krajiny je možno zažiť hory posiate tropickými pralesmi, ktoré sú hneď vymenené dolinou v ktorej je suchá savana.....

Na druhej strane savany sa už týčia hory Rwenzori, ktoré siahajú až do výšky 5000 metrov a na ich vrcholoch je sneh. A to všetko sa dá pozrieť v okolí rovníku. Vďaka množstvu jazier a riek je ľahké vidieť nespočetné množstvo vtáctva. 

Zvyčajne návštevník Ugandy navštívi ako prvé miesto práve medzinárodné letisko v Entebbe. Je to mesto na poloostrove ktorého brehy obmýva jedno z najväčších jazier na svete - Viktoríno jazero. Toto mesto sa nachádza asi 30 km od hlavného mesta - od Kampaly. Kampala rastie veľkou rýchlosťou. Vraj má asi 2,5 milióna obyvateľov, ale pri pohľade do ulíc by si človek myslel že všetkých obyvateľov mesta už videl na prvých troch uliciach.

Kampala je geograficky približne v strede krajiny a teda z nej vedú cesty do všetkých jej kútov. Veľmi približne by som to priblížil asi nasledovne:

 

- východ krajiny je sčasti hornatý, prevažuje suchšie počasie, na severovýchode je zem vyprahnutá
- sever krajiny je suchý, je tam najmä hranica s nebezpečným Južným Sudánom 
- juh krajiny tvorí väčšinou jazero
- západ krajiny je asi najrozmanitejší, tropické pralesy a vysoké hory tvoria hranicu s Rwandou na juhozápade, národné parky vhodné na safari spolu s horami Rwenzori tvoria hranicu s Kongom.

Na západ som aj s priateľkou zavítal. Síce len na krátko, ale určite aj to stálo za to.

Jedno z najkrajších miest na západe krajiny je určite mesto Fort Portal. Toto mesto je zelené, pomerne upratané a v krásnom horskom prostredí. 

Mesto Fort Portal. Asi jedno z najkrajších miest v Ugande, ak nie najkrajšie. Sídlo kráľovstva Tooro.Mesto Fort Portal. Asi jedno z najkrajších miest v Ugande, ak nie najkrajšie. Sídlo kráľovstva Tooro. (Tomáš Lacika)

Je obklopené množstvom prírodných zaujímavostí ako sú napríklad kráterové jazerá. Tie vznikli asi počas dávnej vulkanickej činnosti. Ich voda je veľmi čistá a sú zvyčajne veľmi hlboké. Toto jazero s názvom Kyaninga je hlboké až 80 metrov. Jazero je od hlavnej cesty asi len 5 kilometrov, ale cesta k nemu trvala na aute viac ako 35 minút. Hlinená a hrbolatá príjazdová cesta by si určite vyžadovala vylepšenia.

Kráterové jazero Kyaninga. Pohľad z luxusného hotela, ktorý sa nad jazerom týči na najvyššej skale.Kráterové jazero Kyaninga. Pohľad z luxusného hotela, ktorý sa nad jazerom týči na najvyššej skale. (Tomáš Lacika)

Ako som aj spomínal v texte vyššie, nie všetko je také prudko zelené a svieže. Na malom území sa dajú zažiť rôzne druhy počasia a typov krajín. Len kúsok od mesta na podhorí najväčších Ugandských vrchov Rwenzori (alebo tiež Mountains of the Moon) je savana akú poznáme z prírodopisných filmov. Hovorím o národnom parku Queen Elizabeth.

Queen Elizabeth National Park - Great Rift Valley. Zlomové údolie, ktoré sa tiahne až od JordánuQueen Elizabeth National Park - Great Rift Valley. Zlomové údolie, ktoré sa tiahne až od Jordánu (Tomáš Lacika)

A aby som neukazoval len fotky, ktoré vyzerajú ako z katalógu, v Ugande je aj veľa chudoby. Táto fotka ukazuje podmienky, v akých žijú obyvatelia rybárskej osady v národnom parku.

Rybárska osada v národnom parku Queen Elizabeth, na západe Ugandy.Rybárska osada v národnom parku Queen Elizabeth, na západe Ugandy. (Tomáš Lacika)

Nielen že to vyzerá chudobnejšie, navyše žijú v samom strede parku, teda okolo ich obydlí sa premávajú slony, levy, hrochy, stáda vodných byvolov a vo vode striehnu krokodíly, ako napríklad tento:

Krokodíl na brehoch prírodného kanálu Kazinga, ktorý sa nachádza v v národnom parku Queel Elizabeth.Krokodíl na brehoch prírodného kanálu Kazinga, ktorý sa nachádza v v národnom parku Queel Elizabeth. (Tomáš Lacika)

Zatiaľ by stačilo, dúfam že sa článok páči a aj druhé pokračovanie si nájde čitateľov. Ak by sa fotky páčili, budem rád ak na nejakú kliknete, presmeruje Vás na facebookovú stránku, kde postupne pribúdajú ďalšie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?